OFFBEAT ORGAN - niezwykła podróż do świata muzyki organowej
Cykl pod tytułem Offbeat organ ukazuje organy jako instrument o ogromnym spektrum możliwości brzmieniowych. Już sama nazwa offbeat oznaczająca wyjście poza rytm lub figurę w muzyce jaką jest synkopa ukazuje zamiar wprowadzenia słuchacza w inną przestrzeń muzyczną z udziałem klasycznych organów. Organy zatem prezentowane będą zarówno jako instrument tradycyjny choć w mniejszym stopniu to głównie zabrzmią jako instrument wychodzący daleko poza klasyczną rolę i brzmienie tego instrumentu. Takie połączenie niech będzie zachętą zarówno dla tradycyjnych miłośników muzyki organowej jak i dla słuchaczy lubiących wyzwania i niespodzianki.
12.03.25
Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy
Jitka Čechová (Czeska Republika) – fortepian
Wacław Golonka – organy
Johannes Skudlik (Niemcy) – organy, dyrygent
Bielska Orkiestra Kameralna
Koncert jest prezentacją organów Bielskiego Centrum Kultury w połączeniu z orkiestrą – kameralną i symfoniczną. To dwa wielkie niezależne instrumenty, które w trakcie koncertu zaprezentują się swoją potęgą, majestatem ale też delikatnością i spokojem. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć wirtuozowski Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35. Dmitrija Szostakowicza a także najważniejsze i najbardziej znane utwory na organy z orkiestrą takie jak Koncert organowy g-moll op. 36 Francisa Poulenca i Symfonia organowa d-moll op. 42 Feliksa Aleksandra Guilmanta.

9.04.25
Podróż z muzyką filmową do…
Wacław Golonka – organy
Ten koncert będzie miał wyjątkową formę gdyż publiczność zostanie zaproszona w podróż po organach. W trakcie tego wieczoru słuchacze będą mieli jedyną okazję zobaczenia organów od środka, poznać bliżej ich budowę, zasadę działania, różnorodność budowy i brzmienia piszczałek a także dowiedzieć się w jaki sposób stroi się organy.
W ramach koncertu zabrzmią utwory z muzyki filmowej w aranżacji na organy co będzie niecodzienną okazją do posłuchania ciekawych utworów, znanych z kina czy telewizji. Będą to utwory z filmów o tematyce przygodowej i podróżniczej. Pojawi się też perełka z muzyki klasycznej….
Wacław Golonka należy do najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich organistów koncertujących. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule fur Music und Darstellende Kulnst w Wiedniu – w tym czasie był stypendystą rządu austriackiego. Obok sukcesów na konkursach organowych w Pradze, Norymberdze czy Pretorii może poszczycić się ogromnym doświadczeniem koncertowym niemal na wszystkich kontynentach. Występował w Australii, Korei Południowej, RPA, Namibii, USA i niemal wszystkich krajach Europy. Występuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jego nagrania radiowe i CD dokonane dla Czeskiego Radia prezentowane są w Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union). Nagrywał także dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Watykan, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jest animatorem festiwali i konkursów organowych. Szczególną częścią jego działalności jest szukanie możliwości łączenia stylów i fuzji muzycznych. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Fryderyka w 2008 roku, Nagrody Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury (2020), Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021 oraz odznaki honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest profesorem i pracuje w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

14.05.25
Phantom of the opera!
Donald MacKenzie (Wielka Brytania) – organy
Donald MacKenzie – organy
Zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, emisję pierwszej ekranizacji filmu opartego na powieści Gastona Leroux pt.: Upiór w operze. Historia opowiada o Eryku, kompozytorze o zdeformowanej twarzy żyjącym w piwnicach paryskiej opery, którego łączy dziwna i tajemnicza relacja z młodą solistką o imieniu Christine. Ekranizacja miała miejsce dokładnie 100 lat temu w 1925 roku. Był to czas kina niemego dlatego dialogi między bohaterami są w tej wersji wyświetlane w formie napisów umieszczanych na dolnej części ekranu. Muzykę do filmu wykonywał specyficznie brzmiący instrument o nazwie Organy kinowe (Cinema organ).
Nie inaczej będzie w trakcie tego wieczoru, na który zapraszamy Państwa do BCK. Genialny artysta Donald MacKenzie specjalizujący się w grze na organach kinowych pokaże nasze organy w nieznanej dotąd odsłonie: jako instrument akompaniujący do filmu niemego. Donald jest organistą rezydującym w jednym z najsłynniejszych londyńskich kin, kinie Odeon. Oprócz tego prowadzi intensywną działalność grając koncerty oraz towarzysząc muzyką do niemych filmów. Muzyka wykonywana przez Donalda pochodzi częściowo z oper i operetek najbardziej popularnych kompozytorów tego gatunku muzycznego z XIX i XX wieku. Donald jest też improwizatorem zręcznie naśladując i podkreślając charakter filmów do których gra. Jego występy docenia wielu krytyków muzycznych oraz entuzjastycznie przyjmująca go publiczność.

11.06.25
Komeda inspiration
Anna Serafińska – śpiew
Robert Majewski - trąbka
Jan Bokszczanin – organy
Krzysztof Komeda – polski kompozytor muzyki filmowej, jazzman, który w trakcie swojego zbyt krótkiego życia skomponował muzykę do 65 filmów. Jego sława dotarła do Hollywoodu gdzie najwięcej muzyki napisał do filmów Romana Polańskiego. Jego muzyka pojawiała się też w filmach innych wybitnych reżyserów filmowych Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kondratiuka czy Jerzego Skolimowskiego. Komeda był świetnym muzykiem jazzowym współpracującym z największymi gwiazdami polskiego jazzu do których należeli Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski. W latach 50-tych i 60-tych był częstym gościem najważniejszych europejskich scen jazzowych.
Komeda inspiration to projekt trójki wspaniałych muzyków. Anny Serafińskiej, Roberta Majewskiego i Jana Bokszczanina. Anna Serafińska i Robert Majewski należą do elity polskiego jazzu zaś Jan Bokszczanin jest jedną z najwyraźniejszych osobowości w świecie polskiej muzyki organowej i profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina w Warszawie. Jest wszechstronnym artystą lubiącym projekty wychodzące poza tradycyjne koncerty muzyki organowej.
Koncert wypełnią najbardziej znane utwory z muzyki filmowej, której autorem był K. Komeda.
