jest wiodącą instytucją kultury w Bielsku-Białej, organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w mieście, placówką, z której usług korzystają światowe agencje koncertowe, ale również stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności.
Działa już od 30 lat, w tym czasie wypracowało swoją znakomitą renomę, przygotowując koncerty gwiazd różnych gatunków muzycznych z całego świata oraz kilka festiwali o znaczeniu daleko wykraczającym poza Bielsko-Białą, region, a nawet granice kraju – jak Festiwal Kompozytorów Polskich, Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Przez te trzy dziesiątki lat w koncertach w Bielskim Centrum Kultury wystąpili niemal wszyscy popularni w kraju artyści, zespoły, orkiestry oraz soliści. Wielu z nich BCK zdecydowało się zaprosić w wyniku plebiscytu, w którym publiczność głosowała na kandydatury proponowanych artystów i zespołów. Bielszczanie mieli i nadal mają niecodzienną okazję słuchania koncertów największych gwiazd światowej muzyki tutaj, w Bielsku-Białej, bez konieczności wyjazdu do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Mało tego, właśnie z tych miast i wielu innych regionów Polski widzowie przyjeżdżają do Bielska-Białej, żeby posłuchać swoich największych idoli. Tak było w przypadku Wyntona i Branforda Marsalisów, Candy Dulfer, Joe Hendersona, Nigela Kennedy'ego, Paco de Lucii, Paco Peñy, Ala di Meoli, Richarda Bony, Pata Metheny'ego czy Chrisa Botty'ego.
Koncerty organizowane przez Bielskie Centrum Kultury odbywają się zarówno w jego siedzibie – w Domu Muzyki przy ulicy Juliusza Słowackiego 27 – jak i w innych miejscach na terenie miasta, także w plenerze. Są to tradycyjne koncerty organizowane z okazji Majówki, święta miasta i Pożegnania Lata na terenie obok hali pod Dębowcem oraz na placu przed bielskim ratuszem, gdzie inaugurowane są zwykle Dni Bielska-Białej. Występują tam gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej przyciągające wielotysięczną publiczność. Tłumy bielszczan i gości znakomicie bawią się na koncertach promenadowych odbywających się na scenie ustawionej w Parku Słowackiego obok BCK oraz na plenerowych spotkaniach muzycznych na Rynku bielskiego starego miasta. Tymi koncertami Bielskie Centrum Kultury wypełnia każdy sobotni i niedzielny wakacyjny wieczór w Bielsku-Białej; dodatkowo wspomaga w letnie piątki na Rynku organizatorów Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego Rock & Blues, prezentujących młode zespoły pragnące zaistnieć na dużej muzycznej scenie. Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica w większości odbywają się w bielskich świątyniach Kościołów – rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. BCK korzysta również z gościnnych wnętrz kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach, mogącego pomieścić kilka tysięcy publiczności podczas koncertów światowych gwiazd przyciągających tłumy oczarowanych widzów – jak przy okazji koncertów Jana Garbarka czy magicznej śpiewaczki portugalskiego fado Marizy.
Przez 30 lat działania BCK z bogatej oferty imprez odbywających się w tej instytucji skorzystało blisko 6 mln widzów, uczestniczących w ok. 200 wydarzeniach rocznie. Znakomita ich większość to imprezy organizowane przez BCK, inne przygotowywane były przez tę instytucję we współpracy ze stowarzyszeniami – jak Beskidzkie Stowarzyszenie Ratowania Serca czy Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – lub przez innych organizatorów wydarzeń kulturalnych i społecznych. BCK przystąpił do programu Rodzina +, umożliwiającego korzystanie z bogatej oferty kulturalnej czy sportowej miasta rodzinom wielodzietnym i zastępczym. Posiadaczom karty Rodzina + BCK oferuje 50 proc. zniżki na zakup biletów na imprezy organizowane przez siebie. Rodziny chętnie korzystają z tej możliwości, bo bilety nie należą do najtańszych, a za połowę ceny uczestnictwo w koncertach staje się dla nich bardziej dostępne. Podobnie BCK uczestniczy w programie Weteran + tworzącym pakiet ulg i zwolnień skierowanych do weteranów działań poza granicami państwa i weteranów poszkodowanych w działaniach poza granicami państwa.
Raz w miesiącu BCK przygotowuje Koncert dla wszystkich z muzyką klasyczną, którego wykonawcą jest Orkiestra im. Telemanna. Dwie trzecie biletów na ten koncert przekazywanych jest – za pośrednictwem Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – podopiecznym MOPS, pensjonariuszom domu opieki, osobom starszym, ubogim, umożliwiając im obcowanie z kulturą wysoką. Reszta biletów sprzedawana jest po symbolicznych cenach 15 i 7 zł. Koncerty te cieszą się ogromnym powodzeniem u publiczności, podobnie jak niedzielne poranki muzyczne dla najmłodszych widzów, również odbywające się raz w miesiącu. Seria koncertów SuperWirtuozi z udziałem zespołu Satellite Symphony Orchestra pod dyrekcją Macieja Cisowskiego i solistów wprowadza najmłodszych melomanów w bajkowy świat muzyki poważnej, filmowej oraz piosenki dziecięcej; wychowuje przyszłą, dorosłą publiczność BCK.
Dzięki znakomitemu zapleczu gastronomicznemu w BCK odbywają się uroczystości rocznicowe i jubileusze, których goście mogą skorzystać z interesującego programu artystycznego, a później spotkać się już mniej oficjalnie, w kuluarach.
Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej modernizacji Domu Muzyki. Trwające przez dwa lata, realizowane bez opóźnień prace, właśnie dobiegły końca.
Oprócz kompleksowej modernizacji Domu Muzyki, dostosowano dla potrzeb BCKu obiekt, w którym kiedyś znajdował się Dom Kultury im. WIktorii Kubisz, a od kilku lat stał pusty. Teraz będzie nosił nazwę Domu Tańca.
Galeria Środowisk Twórczych powstała w 1995 roku przy Bielskim Centrum Kultury. Stara się promować najciekawsze zjawiska współczesnej sztuki; prowadzi działalność wydawniczą, organizuje konkursy oraz ogólnopolskie spotkania artystyczne. Jej działalność zainicjował i prowadzi galerię do dzisiaj artysta plastyk Piotr Czadankiewicz.