Przejdź do treści

Festiwal Kompozytorów Polskich 2024

sob. 29 czerwca 2024
Zapraszamy na 27. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego w Bielsku-Białej od 10 do 12 października. Bohaterem tegorocznej edycji jest Stanisław Moniuszko. Ale w różnych, nieoczywistych czasem, może także zaskakujących interpretacjach.

Zaczynamy koncertem "Moniuszko na nowo!" czyli współczesnymi, jazzowo-chilloutowymi aranżacjami Pawła Tomaszewskiego, które wykona trójka wspaniałych wokalistów: Kasia Moś, Dorota Miśkiewicz, Janusz Radek i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza.

Drugiego dnia zapraszamy na recital pieśni - ale w jakim wykonaniu! Światowa gwiazda scen operowych Europy i Ameryki - Tomasz Konieczny wspólnie z Lechem Napierałą wyczarują dla nas niezwykły świat "Śpiewników domowych", ale nie tylko.... Kto z Państwa słyszał kiedykolwiek arię buffo o doktorze pomidorze Henryka Czyża?

Na finał Polska Opera Królewska (podczas pierwszej wizyty na Podbeskidziu) zaprezentuje koncertową wersję "Strasznego dworu". Kto jeszcze nie słyszał "na żywo" słynnej arii (dzielnego) Stefana z kurantem - ten niech żwawo rezerwuje miejsce.

Tradycyjnie wydarzenia wieczorne dopełnione zostaną przez imprezy towarzyszące - koncert edukacyjny zorganizowany przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne (tam też się będzie działo na organach!) i koncert Szkoła Muzyczna Bielsko-Biała (nomen omen) imienia Moniuszki (o spontaniczność wykonania możemy być spokojni).

 

Koncert edukacyjny Bielskiego Towarzystwa Muzycznego - 10 października g. 11.30

Koncerty edukacyjne podczas Festiwalu Kompozytorów Polskich, organizowane przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne, cieszą się dużym zainteresowanie dzieci i młodzieży. Nic dziwnego, gdyż organizatorzy dobierają i prezentują repertuar muzyczny w sposób ciekawy i niestandardowy, tłumacząc słuchaczom historię powstania dzieł, kontekst historyczny czy nawet prezentują poszczególne instrumenty. Warto posłuchać tak ciekawie prowadzonej lekcji muzyki "na żywo".

Wstęp dla szkolnych grup zorganizowanych w cenie 5 zł / osoba. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt z organizatorem widowni, tel. (693) 710-575.

WYKONAWCY

Soliści:

Urszula Mizia

Joanna Korpiela-Jatkowska

Zenon Mojżysz

Witold Szulakowski

Adam Wagner

Wojciech Przemyk

Agata Adamczyk

Tomasz Orlow

 

Festiwal Kompozytorów Polskich - koncert inauguracyjny Moniuszko na nowo 10 października g. 18.00

Czy gdyby Moniuszko żył dzisiaj, pisałby pieśni czy piosenki? Jak zaśpiewalibyśmy dzisiaj słynną Prząśniczkę - na jazzowo czy jak piosenkę z list przebojów? A jak zaśpiewa Znasz-li ten kraj Kasia Moś? Przekonamy się już 10 października w Bielsku-Białej!

Zapowiada się niezwykły koncert na inaugurujący 27. Festiwal Kompozytorów Polskich. Kasia Moś, Dorota Miśkiewicz i Janusz Radek wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza i z towarzyszeniem sekcji rytmicznej (Paweł Tomaszewski – fortepian, Marek Podkowa – saksofon, Przemysław Hanaj – gitary, Michał Kapczuk – bas, Paweł Dobrowolski – perkusja) zaproponują nowe aranżacje znanych nam pieśni Moniuszki… na rozrywkowo. Pewnie tak, jak dzisiaj napisałby je sam twórca Halki. Kilkanaście pieśni wielkiego Stanisława muzycznie zaaranżowali Paweł Tomaszewski, Mateusz Moś i Mateusz Kołakowski. 

Projekt miał premierę w 2019 roku w ramach Roku Moniuszki. Producentem wydarzenia było Krakowskie Forum Kultury.

fot. Marcin Świdziński/KFK

WYKONAWCY

Soliści:

Kasia Moś

Dorota Miśkiewicz

Janusz Radek

Paweł Tomaszewski

Marek Podkowa

Michał Kapczuk

Przemysław Hanaj

Paweł Dobrowolski

Zespoły:

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Dyrygenci:

Maciej Tomasiewicz

 

Koncert szkolny - 11 października g. 11.30, sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej ul. Stanisława Wyspiańskiego 5a

Muzyczny poranek dla dzieci w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, dedykowany patronowi szkoły.

 

Salon muzyczny: Tomasz Konieczny & Lech Napierała 11 października g. 19.00

Tomasz Konieczny to światowej sławy bas-baryton, zapraszamy przez najważniejsze sceny muzyczne świata, stały bywalec Opery Wiedeńskiej, La Scali, Bayreuth i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W Bielsku wystąpi po raz pierwszy wspólnie z wybitnym pianistą-kameralistą Lechem Napierałą.

Artysta znany jest głównie ze wspaniałych kreacji postaci operowych (Figara, Sarastry, Komandora, Albericha), ale na Festiwalu Kompozytorów Polskich zaprezentuje znakomite i niepowtarzalne interpretacje pieśni Moniuszki, od słynnej Hulanki po zawadiackiego Starego kaprala

Konieczny jest także wspaniałym promotorem polskiej muzyki, wykonywanej na całym świecie i nagrywanej na wiele płyt. Artyście zawdzięczamy przypomnienie wspaniałych, nostalgicznych lub zabawnych pieśni Romualda Twardowskiego i Henryka Czyża.

Zamiast polować na bilety w Wiedniu, lepiej przyjechać do "małego Wiednia"...

WYKONAWCY

Soliści:

Tomasz Konieczny

Lech Napierała

 

Straszny dwór - wykonanie koncertowe, 12 października g. 19.00

Miłośników opery zapraszamy na wielki finał Festiwalu. Co prawda goszcząca po raz pierwszy w Bielsku-Białej Polska Opera Królewska z Warszawy nie mogła przywieźć całej inscenizacji Strasznego dworu ze względu na ograniczenia techniczne, niemniej artyści zaproponują wybór najpiękniejszych arii, duetów i ensemblów z tej najbardziej znanej opery Moniuszki. 

Nie zabraknie zachwycających i najbardziej wzruszających "przebojów", takich jak Aria Skołuby Ten zegar stary, Aria Hanny Do grobu trwać w bezżennym stanie czy kwartetu Hanny, Jadwigi, Stefana i Zbigniewa A jednak. Wszystko to przy akompaniamencie orkiestry, w strojach z epoki i odpowiednich rekwizytach.

Jak doczekamy się w naszym mieście Opery Bielskiej, to artyści chętnie wrócą z pełną inscenizacją...

WYKONAWCY

Polska Opera Królewska

Autor:
  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner