Przejdź do treści

- Bielska Orkiestra Dęta -

 

Kilkudziesięciu profesjonalnych muzyków,
dwie formacje - paradna i wojskowa.
Znakomity repertuar oraz klarowne, profesjonalne brzmienie

 

Tradycje orkiestry sięgają roku 1974. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Bielska Orkiestra Dęta wielokrotnie występowała za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech i Belgii. Ciekawostką jest fakt, że w orkiestrze grali bracia Paweł i Łukasz Golcowie. W roku 2000, podczas koncertu w Bielskim Centrum Kultury, została nagrana płyta z której pochodzą nagrania Birdland oraz Bohemian Rhapsody, które mozna usłyszeć poniżej:

Bielska Orkiestra Dęta koncertuje w dwóch scenicznych wcieleniach. Pierwszym jest formacja paradna, obecnie prowadzona przez Jarosława Grzybowskiego, dysponująca szerokim repertuarem - od muzyki marszowej, po przeboje muzyki pop. W ramach orkiestry działa także „formacja wojskowa”. Została założona w styczniu 2002 roku. Jej kapelmistrzem jest kpt. Wojciech Piątek. Muzycy występują w mundurach, przede wszystkim zapewniając oprawę muzyczną świąt państwowych (uroczystości 3 Maja, 11 Listopada, obchody 1 Września) i kościelnych (procesje Bożego Ciała, uroczystości papieskie). Orkiestra gra przede wszystkim utwory marszowe i patriotyczne, choć jej repertuar znacznie wykracza poza ten obszar.

Informacje: Zygmunt Czernek –  – tel. 0668-159-267

Jubileuszowy koncert odbył się w Bielskim Centrum Kultury.

35-lecie obchodzi Bielska Orkiestra Dęta.

Koncert rozpoczął się od marszu w wykonaniu formacji wojskowej. Potem, w części oficjalnej wręczono medale, odznaki i dyplomy dla muzyków i animatorów orkiestry.

Wręczali je m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Nie zabrakło podziękowań od Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Potem zagrała formacja wojskowa prowadzona przez kapitana Wojciecha Piątka. Ciekawostką był muzyk grający na rzadkim instrumencie, który pojawia się prawie wyłącznie w składach orkiestr wojskowych, czyli lirze.

Po przerwie na estradzie pojawiła się formacja paradna prowadzona przez Jarosława Grzybowskiego, która brawurowo wykonała zróżnicowany repertuar. W jubileuszowym koncercie z orkiestrą wystąpiła solistka Aleksandra Pospieszałowska, oraz kapela Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko.

Bielska Orkiestra Dęta powstała 35 lat temu. Działała w należącym do FSMu Domu Kultury Metalowiec. Od ponad 20 lat działa w strukturach Bielskiego Centrum Kultury.

Od 2002 roku w ramach orkiestry działa formacja wojskowa, grająca przede wszystkim utwory wojskowe i patriotyczne.

Podczas jubileuszowego koncertu wręczono odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy:

Na wniosek prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Barbarę Pieńkowską - założycielkę, pierwszego kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko.

Na wniosek dyrektora Bielskiego Centrum Kultury Władysława Szczotki, Ministr Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Zdrojewski odznaczył:

  • kpt Wojciecha Piątka - kapelmistrza Bielskiej Orkiestry Dętej Formacji Wojskowej brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
  • Czesława Hałasa i Tadeusza Janiaka, długoletnich muzyków Bielskiej Orkiestry Dętej odznaką honorową Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Wręczono także nagrody honorowe i dyplomy od prezydenta miasta Bielska-Białej. Prezes oddziału bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Piotr Jakóbiec wręczył złote, srebrne i brązowe odznaki honorowe PZCHiO.

 

mk

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner