Przejdź do treści

Gheorghe Zamfir

W skrócie:
Zamfir - muzyk nieodłącznie kojarzący się z fletnią pana i wygrywanymi na niej spokojnymi, płynącymi melodiami. Gheorghe Zamfir pochodzi z Rumunii. Jest wirtuozem fletni pana, instrumentu używanego w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

Gheorghe Zamfir (ur. 6 kwietnia 1941, w Găești, Rumunia) – muzyk, wirtuoz gry na fletni Pana. Początkowo pragnął zostać akordeonistą. W wieku 14 lat zaczął naukę gry na fletni Pana jako samouk. Swoją edukację kontynuował w Akademii Muzycznej w Bukareszcie, gdzie był uczniem Fanica Luca (1968). W stołecznej uczelni uzyskał dyplom pedagoga, ukończył też dyrygenturę. Został zauważony przez szwajcarskiego znawcę muzyki etnicznej Marcela Celliera, który w latach 60. XX w. badał rumuńską muzykę ludową. Zamfir przeszedł do historii rozwijając i unowocześniając tradycyjny rumuński styl grania na fletni Pana, jak również sam instrument, zwiększając w nim liczbę piszczałek z 20 do 22, 25, 28 i 30 oraz zwiększając tym samym jego zakres, uzyskując – także poprzez odpowiednią zmianę ułożenia ust podczas gry – do 9 dźwięków z każdej piszczałki.

Sprzedał aż 120 milionów płyt ze swoją muzyką. Tworzył także soundtracki m.in. do filmu Piknik pod wiszącą skałą oraz grał muzykę filmową m.in. Dawno temu w Ameryce).

W Bielsku-Białej wystąpił 8 czerwca 1996 r.

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner