Przejdź do treści

Zadymka dla Afryki

Koncert charytatywny na rzecz wsparcia budowy pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej.
W koncercie udział wezmą: Urszula Dudziak (wokal), Anna Maria Jopek (wokal), Stanisław Soyka (wokal), Piotr Wojtasik (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Bernard Maseli (wibrafon, marimba), Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Kazimierz Jonkisz (perkusja), Marcin Kaletka (saksofon), Ireneusz Głyk (wibrafon), Piotr Matusik (fortepian)
Miejsce wydarzenia:
Bielskie Centrum Kultury
Organizator zewnętrzny

Data wydarzenia

piątek, 27 stycznia 2023, godz. 19:00

– Z propozycją organizacji koncertu zgłosił się do mnie Piotr Wojtasik. Ten wybitny trębacz, kompozytor i pedagog był w 2022 roku rezydentem – wykładowcą w African Music School, szkole muzycznej, którą założył i rozwija w Republice Środkowoafrykańskiej polski misjonarz br. Benedykt Pączka. – o idei koncertu mówi Jerzy Batycki, twórca Bielskiej Zadymki Jazzowej. – Piotr jest pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w AMS. Namówił grupę wybitnych, polskich muzyków do udziału w koncercie, z którego dochód przeznaczony będzie na wsparcie budowy i działalności tej pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły muzycznej. Koncert odbędzie się na miesiąc przed jubileuszową 25. edycją Bielskiej Zadymki Jazzowej i zatytułowany będzie „Zadymka for Africa”, W organizację wydarzenia włączyło się również miasto Bielsko-Biała i Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej a także Drukarnia PopPart i portal Bilety24.pl.

– Republika Środkowoafrykańska od blisko 10 lat pogrążona jest w walkach zbrojnych i konfliktach. W tym jednym z najuboższych państw świata aż 65% dzieci zmuszana jest do pracy fizycznej lub wcielana do wojska, a władze przez ponad pół wieku nie wybudowały ani jednej szkoły. AMS działa, wykorzystując slogan: "Instrumenty zamiast broni". Zdecydowaliśmy się pracować z miejscową młodzieżą i ich rodzinami, dając dzieciom szansę na pozytywną drogę życiową. – tak o szkole mówi jej pomysłodawca, polski misjonarz, brat Benedykt Pączka. – Projekt AMS rozwijamy od 2015 roku. W Polsce pomagają nam przyjaciele, którzy od 2020 roku działają w ramach nowo powstałej fundacji AKEDA. Wspólnie wybudowaliśmy pierwsze budynki szkoły i przystosowaliśmy je do użytkowania. Szkoła rozwija się również dzięki muzykom, którzy przylatują do AMS, aby uczyć naszą młodzież (zazwyczaj na okres jednego semestru). Jesteśmy pozytywną iskrą w kraju, gdzie dzieci znają głód i strach. AMS jest pozytywnym sygnałem, który wysyłają Polacy do ludności w RŚA. – kontynuuje br. Pączka.

Fundacja AKEDA powstała w 2020 roku z inicjatywy Piotra Gajdy oraz osób związanych z bratem Benedyktem Pączką. Fundacja AKEDA stawia sobie za cel pomoc ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, ze szczególnym uwzględnieniem ludności afrykańskiej. Jej flagowym projektem jest African Music School, dla której organizuje finansowanie. Od lutego 2022 r. jest również mocno zaangażowana w pomoc dla uchodźców ukraińskich w Polsce.
Dochód z biletów bezpośrednio zasili konto Fundacji AKEDA zarejestrowanej w KRS pod numerem: 0000842372.
 

Autor:
MK
  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner