Przejdź do treści

WOLNA GRUPA BUKOWINA

Legenda poezji śpiewanej po latach powraca do Bielska-Białej.. Wolna Grupa Bukowina - polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon.
Miejsce wydarzenia:
Bielskie Centrum Kultury

Data wydarzenia

piątek, 21 kwietnia 2023, godz. 18:00

 Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 51 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym. 

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:

Grażyna Kulawik - śpiew,

Wojciech Jarociński - śpiew, gitara,

Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara

Krzysztof Żesławski – gitara basowa

Wydawnictwa

1978 - "Jan Wołek, Wolna Grupa Bukowina" - kaseta

1991 - "Bukowina" - Złota Płyta "Pomaton"

1994 - "Niechaj zabrzmi" - płyta koncertowa

1995 - "Sad"

1999 - "Pieśń Łagodnych" - składanka przebojów

2001 - "Słonecznik, Antologia" (2xCD)

2003 - "Bukowina / Sad" (2xCD) - reedycja dwóch albumów

 

Autor:
MK

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Partner

Partner

Partner