Przejdź do treści

Six Seasons - Grzech Piotrowski Quartet z towarzyszeniem Bielskiej Orkiestry Kameralnej

Six Seasons to czternasta płyta w katalogu artysty Grzecha Piotrowskiego. W Bielsku-Białej jego kwartetowi będzie towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna. Zapraszamy już 29 września.
Miejsce wydarzenia:
Bielskie Centrum Kultury
Organizator BCK

Data wydarzenia

piątek, 29 września 2023, godz. 18:00

Płyta powstawała przez lata. „Lato” pojawiło się w 2001 roku na płycie Alchemik „Sfera Szeptów” pod tytułem „Kochanek”. Wiele lat później skomponowany został, w Toskanii, utwór „Lucciole in Vinci” (teraz „Przedwiośnie”) wykonany po raz pierwszy z WORLD ORCHESTRA podczas Solidarity of Arts w 2011.
W roku 2014 Andrzej Furman zamówił utwór na uroczyste otwarcie Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach. To było pierwsze prywatne zlecenie kompozytorskie.W starych murach hotelu rozgrywała się przed laty akcja filmu „Ziemia obiecana”. Przeglądając historię fabryki Piotrowski postanowił ubrać kompozycję w wiosenne barwy i tak powstała „Wiosna”. Później natknął się na wiersz Jana Twardowskiego „Jest w Polsce sześć pór roku”, który przesądził o powstaniu Jesieni, Przedzimia i Zimy (2014/2015).”
Muzycznie artysta zagląda do końca XIX wieku i malowniczego, wręcz pastelowego Erika Satie. Fascynację tą epoką można usłyszeć w
kompozycjach Piotrowskiego.

Natomiast elementy improwizacji podkreślają, że jesteśmy jednak w XXI wieku. Wystarczy przesunąć jedną kreskę o jeden krzyżyk, aby tak wiele zmian nastąpiło w muzyce : XIX - XXI.

Jest w Polsce sześć pór roku

chyba więcej nie ma
przedwiośnie
wiosna
lato
dwie jesienie
jedna ze złotem ucieka
w drugiej kalosz przecieka
i zima
Jan Twardowski

Grzech Piotrowski - saksofon

Piotr Matusik -piano

Krzysztof Gradziuk - drums

Jan Wierzbicki - dbass

Autor:
MK
  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner