Przejdź do treści

Sacrum in Musica - 18 kwietnia 2023 MUZYKA CERKIEWNA

Męski kameralny zespół śpiewu cerkiewnego „Partes”. Kierownictwo artystyczne - Michał Łaszewicz

„Partes” - to złożony z zawodowych wokalistów męski zespół śpiewu cerkiewnego. Powstał w Poznaniu w 2015 roku z inicjatywy Michała Łaszewicza.
 

Miejsce wydarzenia:
Kościół Ewangelicki p.w. Zbawiciela

Data wydarzenia

wtorek, 18 kwietnia 2023, godz. 18:00

          Unikalny repertuar Zespołu to owoc wieloletnich poszukiwań i starannej selekcji zabytków prawosławnej sztuki wokalnej narodów I Rzeczypospolitej.

          Koncerty zespołu „Partes” to wyrafinowany śpiew, w który wpleciona jest opowieść o historii cerkiewnych śpiewów. Artyści występują odziani w specjalnie zaprojektowane stroje, inspirowane staroruskim stylem monastycznym.

          Kolejne albumy płytowe zyskały entuzjastyczne recenzje specjalistycznej krytyki. „Partes” ambitnie poszerza repertuar, dynamicznie powiększa dorobek fonograficzny. Dotychczas ukazały się cztery albumy: Partes, Anothen, Tropos i Sporos. Działalność zespołu została przez media okrzyknięta „poznańskim fenomenem”, co podkreśla jego wyjątkowość także w wymiarze geograficznym. Zainteresowanie mediów zaowocowało szeregiem nagrań telewizyjnych i radiowych. W 2019 TVP zarejestrowało koncert zespołu i jego gości - misterium wielkopostne „Deesis”.

          Zespół bierze udział w licznych festiwalach oraz projektach specjalnych w Polsce i poza granicami, m. in. w Estonii, Ukrainie, Serbii, Słowacji. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pożytku publicznego.

          „Partes” jest laureatem III miejsca Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” 2018 w kategorii chórów profesjonalnych. W 2022 roku Zespół otrzymał nagrodę specjalną Festiwalu za wieloletnie propagowanie muzyki cerkiewnej w Polsce i świecie.

          Najnowszy album Zespołu - „Sporos” - został nominowany do prestiżowej muzycznej nagrody Fryderyka 2022 w kategorii album chóralny roku.

Autor:
MK

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Partner

Partner

Partner