Przejdź do treści

Pat Metheny

W skrócie:
Warto było czekać aż 10 lat, by zobaczyć w Bielsku-Białej Pata Metheny’ego. Wiele lat starań przyniosło efekty. Jeden z najbardziej znanych gitarzystów jazzowych na świecie zagrał w hali Pod Dębowcem 27 czerwca 2012 r.

Koncertowi towarzyszyła atmosfera wielkiego wydarzenia. Kilkanaście dni wcześniej ukazała się nowa płyta gitarzysty. Bilety rozeszły się już 3 tygodnie przed datą występu. Był to jedyny koncert w Polsce podczas tegorocznej trasy koncertowej. W hali Pod Dębowcem pojawiło się kilka tysięcy ludzi, którzy w napięciu czekali na pierwsze dźwięki. Pat Metheny pojawił się na scenie i sam rozpoczął koncert skąpany w zimnym niebieskim świetle. Wkrótce dołączyli do niego pozostali muzycy – bielszczanom znany z występu na Jazzowego Jesieni saksofonista Chris Potter, kontrabasista Ben Williams i perkusista Antonio Sanchez. Zróżnicowany muzycznie koncert pozostawił niezapomniane wrażenia. Gitara Pata znakomicie współbrzmiała z saksofonami Chrisa, całość opierała się na znakomitej sekcji rytmicznej. Pat Metheny czarował brzmieniami - od spokojnych, akustycznych po rozbudowane „orchestrionowe" dźwięki. Gitarzysta po kilkudziesięciu minutach przedstawił zespół, wtrącając nieśmiałe polskie „dziękuję". Poza tym skupiał się na swoich instrumentach czarując na przemian delikatnym muskaniem strun i kaskadami dźwięków. Dobre wrażenie pozostawiła także akustyka koncertu. Nie był ani za cicho, ani zbyt głośno, za to bardzo selektywnie. Nawet perkusyjne sola nie rozmywały się w przestrzeni hali. Koncert zakończył się po ponad 2 godzinach owacją na stojąco i bisem, przy którym spragniona bliskiego kontaktu z artystą publiczność zgromadziła się pod samą sceną, na stojąco obserwując koncert. Śmiało można powiedzieć, że Pat Metheny Unity Band był muzycznym wydarzeniem roku.

Pat Metheny – amerykański gitarzysta jazzowy, urodzony w roku 1954. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Na swoim koncie ma 18 nagród Grammy i kilkadziesiąt płyt sygnowanych swoim nazwiskiem. W świat muzyki pop wkroczył w roku nagrywając wspólnie z Davidem Bowie’m utwor This is not America (1985).

Posłuchaj utworów z płyty Imaginary Day (1997):

W roku 2002 nagrał wspólnie z Anną Marią Jopek płytę Upojenie (platynowa płyta).

Album artysty, wydany w 2011 roku nosi tytuł What's It All About. Na płycie możemy usłyszeć akustyczne interpretacja takich utworów jak "The Sound Of Silence" duetu Simon&Garfunkel, czy "And I Love Her" The Beatles oraz utworów Jobima i Bacharacha.

Najnowszy krążek artysty zatytułowany Unity Band ukazał się w czerwcu 2012 roku. Bielski koncert był częścią europejskiej trasy promującej to wydawnictwo. 


  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner