Przejdź do treści

Oregon

W skrócie:
Oregon - formacja prowadzona przez Ralpha Townera wystąpiła 2 listopada 2010 r. na inauguracyjnym koncercie festiwalu Jazzowa Jesień.

„Oregon" to zespół legendarny w historii jazzu. Powstał na początku lat 70-tych. Stworzyli go multiinstrumentaliści: gitarzysta i klawiszowiec Ralph Towner, perkusista, sitarzysta, tablista i klarnecista Colin Walcott, basista, skrzypek, pianista i flecista Glen Moore, oraz saksofonista altowy, oboista, klarnecista basowy Paul McCandless. W tym składzie nagrali w 1983 roku swoją pierwszą płytę dla ECM, "Oregon". Po śmierci Colina Walcotta, jego miejsce zajął wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Trilok Gurtu. Z nim właśnie powstała druga płyta Oregonu dla ECM, "Ectopia".

Oba te tytuły zostały obecnie wznowione w serii ECM TOUCHSTONES.

Oregon wyznaczył w muzyce jazzowej zupełnie nowe drogi. Eksplorował obrzeża jazzu, stapiając w jedność elementy klasyki, folku, muzyki hinduskiej i etnicznej. Jego bezkompromisowość i niepowtarzalny, oryginalny język muzyczny stanowią o legendzie zespołu.

Formacja wystąpiła w składzie:

RALPH TOWNER - gitara

PAUL McCANDLESS - obój, saksofony

GLEN MOORE - kontrabas

MARK WALKER - instrumenty perkusyjne

Ralph Towner grał na przemian na gitarze i instrumentach klawiszowych, w centralnej części sceny Paul McCandless wygrywał melodie oraz improwizował na saksofonie, oboju, flecie i klarnecie, na kontrabasie i basie elektrycznym grał Glen Moore, a na rozbudowanym instrumencie perkusyjnym - Mark Walker. Leniwie płynące melodie kontrastowały z żywymi improwizacjami, a wysoki kunszt muzyków publiczność nagrodziła burzą oklasków i owacjami na stojąco. Artyści dali się namówić na dwa bisy.

 

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner