Przejdź do treści

Ladysmith Black Mambazo

W skrócie:
Łączą muzykę południowo-afrykańską i gospel. Na całym świecie stali się sławni po nagraniu wraz Paulem Simonem płyty Graceland.

Zespół nagrał ponad 40 albumów, a sprzedaż ich płyt przekroczyła 8 milionów egzemplarzy na całym świecie!

Koncertowali na wszystkich kontynentach, byli gwiazdami słynnych festiwali, np. Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival oraz prestiżowych sal koncertowych całego świata (Carnegie Hall, Royal Albert Hall).

Zespół założył na początku lat 60. XX wieku Joseph Shabalala - wówczas młody robotnik. Ladysmith to nazwa rodzinnego miasteczka Shabalali, Black to odnośnik do woła, jednego z najsilniejszych zwierząt, a Mambazo (w języku Zulu - topór) symbolizuje siłę grupy w pokonaniu trudności i muzycznych konkurentów, z którymi rywalizowali.

Joseph Shabalala podkreśla, że zwrócenie się w stronę chrześcijaństwa pomogło grupie znaleźć własną muzyczną identyfikację. Celem dla zespołu było przesłanie tolerancji, miłości i pokoju na całym świecie - Peace, Love and Harmony pojawia się na wszystkich koncertach i płytach zespołu. Choć wyrosło z chrześcijaństwa, jest to przesłanie uniwersalne.

Zespół wielokrotnie był nominowany do nagrody Grammy w kategorii world-music.

Z grupą nagrywali m.in. Steve Wonder i Dolly Parton, a słynny reżyser Spike Lee zrealizował o nich film Do It A Cappella. Nelson Mandela zaprosił ich do występu w Oslo podczas uroczystej gali wręczenia mu pokojowej Nagrody Nobla, śpiewali też dla królowej Elżbiety i na specjalnym koncercie dla papieża Jana Pawła II. W Bielsku-Białej wystąpili 25 kwietnia 2007 roku w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela.

 

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner