Przejdź do treści

Jose Feliciano

W skrócie:
Kto z fanów muzyki popularnej nie zna tego nazwiska. Niewidomy gitarzysta i wokalista Jose Feliciano wystąpił w Bielsku-Białej. 30 maja 2014 r. na placu Ratuszowym uświetnił Dni Bielska-Białej.

Jose Feliciano wszedł na scenę na początku lat 60-tych i nie schodzi z niej po dziś dzień. Ma na koncie 45 złotych i platynowych płyt, 8 nagród Grammy i mnóstwo innych znakomitych wyróżnień przemysłu muzycznego. Jest pierwszym artystą latynoamerykańskim, który zyskał wielką sławę na anglojęzycznym rynku rozrywkowym i tym samym przetarł szlaki innym twórcom. W sposób niedościgniony łączy różne style muzyczne tworząc takie perełki jak - Che sarà, Felíz Navidad czy Malaguena.

Jose Feliciano (właściwie José Montserrate Feliciano García) urodził się w 1945 roku w Lares w Portoryko. Mimo, że jest niewidomy od urodzenia, nie przeszkodziło mu to w muzycznej edukacji. Kiedy miał 5 lat, jego rodzina zamieszkała w hiszpańskiej dzielnicy Nowego Jorku. Początkowo grał na akordeonie, ale gdy dostał od dziadka gitarę, poświęcił jej się bez reszty. W wieku 17 lat porzucił edukację i zaczął grać w klubach - pierwsze profesjonalne, zakontraktowane występy dał w Detroit. W 1963 roku, podpisał swój pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową i rok później ukazał się jego debiutancki singiel Everybody Do the Click. W ciągu kolejnych dwóch lat wydane zostały jego dwa albumy The Voice and Guitar of Jose Feliciano oraz A Bag Full of Soul. Jego muzyka zaczęła coraz częściej gościć w amerykańskich radiostacjach, a dziennikarze nazwali go czarodziejem gitary. Feliciano zyskiwał na popularności - cała Ameryka Łacińska nuciła jego piosenki. Kolejny sukces przyniosło mu nagranie w 1968 roku przeboju The Doors - Light my fire. Przerobiony na latynoski styl singiel sprzedał się w ilości ponad miliona egzemplarzy, pokrył się złotem i zajął wysoką, 3 pozycję, na amerykańskiej liście przebojów. Artysta stał się sensacją w całych Stanach Zjednoczonych. Zaczął sprzedawać miliony albumów, jego kolejne utwory wspinały się na wysokie pozycje list przebojów, a w 1969 roku otrzymał dwie nagrody Grammy - dla Najlepszego Artysty Roku i Najlepszej Piosenki Pop. W 1970 roku napisał i wydał album z muzyką świąteczną - Felíz Navidad. Od 40 lat corocznie grają ją wszystkie stacje radiowe, była nieskończenie wiele razy przerabiana przez różnych artystów i stała się nieodzowną częścią bożonarodzeniowej tradycji w USA, Kanadzie oraz całej Ameryce Łacińskiej. Zaliczona została przez organizację ASCAP (The American Society of Composers, Authors and Publishers) do grona najbardziej znanych świątecznych piosenek na świecie. W 1979 roku zaprezentował na festiwalu w San Remo utwór Che sarà. Utwór stał się ogromnie popularny na całym świecie, a Feliciano nagrał jeszcze jego hiszpańską i angielską wersję.

Feliciano jest jednym z niewielu piosenkarzy, którzy osiągnęli sukces wykonując zarówno utwory hiszpańsko- jak i angielskojęzyczne. Magazyn Guitar Player przyznał mu aż pięć razy tytuł najlepszego gitarzysty pop, ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame oraz odcisk dłoni w Muzeum Madame Tussauds. Tworzona przez niego muzyka pojawiała się w wielu filmach, serialach i programach, a on sam gościł na albumach takich gwiazd, jak chociażby John Lennon, Natalie Cole, czy Gloria Estefan.

 

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner