Przejdź do treści

Jan Garbarek

W skrócie:
W Bielsku-Białej wystąpił trzykrotnie. Po raz pierwszy 28 listopada 1996. Drugi raz zagrał w Bielsku-Białej 29 kwietnia 1997 roku w kościele w Aleksandrowicach. Wystąpił także na terenach Akademii Techniczno-Humanistycznej 30 maja 2008 r i w Domu Muzyki 15 listopada 2012 r.

Jan Garbarek jest jednym z najciekawszych jazzowych saksofonistów. Pochodzi z Norwegii, ale w jego żyłach płynie także polska krew:

Tak, mój ojciec jest Polakiem z pochodzenia, a wśród miast, które pojawiają się w jego opowieściach rodzinnych, znajdują się Jasło i Krosno. Wiele z nim rozmawiałem na temat Polski, jednak osobiście nie czuję w sobie nic z Polaka. Wiem natomiast, że to co gram, jest bardzo w waszym kraju ceniona - mówi Garbarek.

[S]1254987125.mp3[/S] Jego pierwszą muzyczną inspiracją był John Coltrane. Większość albumów nagrał dla wytwórni ECM. Jego pierwszy krążek z logo tej wytwórni ukazał się w roku 1970. Od lat 80. w jego muzyce pojawiają się wpływy etniczne, przede wszystkim muzyki hinduskiej i skandynawskiej.

Podczas koncertu w Bielsku-Białej w 2008 r. towarzyszyli mu znakomici muzycy z perkusistą Manu Katche. 15 listopada 2012 roku wystąpił na festiwalu Jazzowa Jesień. W Domu Muzyki towarzyszył mu m.in. hinduski perkusjonista Trilok Gurtu. Jazzowa Jesień 2012 - relacja

  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner