Przejdź do treści

(wcześniej - Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha)

Historia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej sięga roku 2000. Wtedy odbywał się jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha. Formułę rozszerzono w roku 2011, jednocześnie zmieniła się nazwa festiwalu.

Pierwszy festiwalowy koncert odbył się 9 września 2000 r. w Bielskim Centrum Kultury.

Muzykę Bacha wykonywali Bielska Orkiestra Kameralna, Chór Camerata Silesia, Magdalena Szostak sopran, Elżbieta Starczynowska – sopran, Violetta Gawara – alt, Maciej Gallas – tenor, Adam Myrczek – bas, Ewa Pobłocka – fortepian, Ewa Leszczyńska – fortepian, Barbara Tarnawa Grzybek – klawesyn i dyrygenci – Mirosław Jacek Błaszczyk i Anna Szostak.

Dlaczego Jan Sebastian Bach został w Bielsku-Białej uhonorowany swoim festiwalem?

- Kompozytor, którego wpływ na dzieje muzyki i jej twórców był zawsze ogromny, stał się inspiracją także dla organizatorów bielskiego życia muzycznego pragnących przybliżyć tego mistrza baroku… Twórczość Bacha zwykle nasuwa nam na myśl potężne brzmienie organów, instrumentu, który w baroku przeżywał swój ogromny rozkwit i dzięki temu został mianowany Królem Instrumentów – pisał dyrektor artystyczny Festiwalu Wacław Golonka.

Festiwalowe koncerty odbywają się w Bielskim Centrum Kultury. Do 2002 roku Festiwal gościł także w bielskich kościołach:

  • katedrze św. Mikołaja,
  • kościele św. Franciszka w Wapienicy,
  • kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski,
  • kościele ewangelickim ks. dra Marcina Lutra,
  • kościele ewangelickim p.w. Zbawiciela.
  • kościele p.w. Jezusa Chrystusa Odkupiciela

Od roku 2003 zmieniła się formuła Festiwalu. Zamiast tygodnia wypełnionego muzyką, koncerty odbywają się od połowy września do połowy grudnia. Od tego czasu wszystkie koncerty odbywają się w Domu Muzyki. Ostatni, grudniowy koncert festiwalu wypełniają kolędy.

Festiwal w nazwie ma przymiotnik "międzynarodowy". Od początku uczestniczyli w nim także organiści zagraniczni, m.in. Michael Gailit z Austrii, Jurgen Essl, Stefan Mathias Bleicher, Michael Schonheit , Stefan Kordes, Wolfgang Kleber , Hans Martin Rauch z Niemiec, Donald MacKenzie z Wielkiej Brytanii, Jaroslav Tuma, Frantisek Vanicek, Pavel Cerny z Czech, Armando Salarza z Filipin, Klaus Jensen z Danii, Halgeir Schiager z Norwegii, Stephen Tharp ze Stanów Zjednoczonych, Guy Bovet ze Szwajcarii, Dan Lonnqvist z Finlandii, Emanuel Cardi z Włoch, Jan Vladimir Michalko ze Słowacji.

Festiwal jest okazją do zaprezentowania organów znajdujących się w Bielskim Centrum Kultury. Instrument, to dzieło Zakładu Organowego Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. Bielskie organy posiadają 42 głosy, podzielone na cztery sekcje brzmieniowe, 3026 piszczałek, z których najdłuższa ma 5.20 m. Pełne brzmienie organów po raz pierwszy można było usłyszeć podczas bachowskiego festiwalu w roku 2003.

 

najnowsze artykuły

Aktualności


  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner