Przejdź do treści

DZIEŃ SENIORA - WOJCIECH GĄSSOWSKI

1 października z okazji DNIA SENIORA, w Bielskim Centrum Kultury wystąpi Wojciech Gąssowski.
Miejsce wydarzenia:
Bielskie Centrum Kultury
Organizator zewnętrzny

Data wydarzenia

niedziela, 1 października 2023, godz. 18:00

BILETY TYLKO DLA SENIORÓW, PRZY ZAKUPIE OBOWIĄZUJE LIMIT DWÓCH BILETÓW NA OSOBĘ.

Wojciech Gąssowski debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów.

Współpracował z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi występował w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły.

W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwsza nagrodę w kategorii wokalistów jazzowych. Równocześnie współpracował z zespołem Tajfuny, z którym nagrał swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną”, oraz z zespołem Polanie.

Jako solista nagrywał również z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.

W latach 1969-1971 był związany z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego, która w tym czasie zyskała największą popularność.

W 1971 r. wraz z kolegami założył pierwszą w Polsce grupę hardrockową Test, z którą w 1974 r. wydał jedyny album zatytułowany „Test”. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości”. W 1992 r. album doczekał się reedycji na cd, która zawierała dodatkowo 5 nagrań radiowych z lat 1972-73.

Nagrał dwie piosenki do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – „Tylko wróć” w duecie z Romanem Hoszowskim oraz „Piosenkę o wadach i zaletach” w duecie z Kazimierzem Rudzkim. Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, w którym wykonał w duecie z Karin Stanek piosenkę „Budujemy Nowy Dom”.

W 1986 r. wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśniej w Sopocie.

W 1987 r. wykonywana przez niego piosenka „Gdzie się podziały tamte prywatki” zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To do tej pory największy przebój w jego dyskografii. Utwór ten zaśpiewał również w filmie „Złoty środek” w reżyserii Olafa Lubaszenki.

W 2000 r. nagrał tytułową piosenkę do serialu telewizyjnego „M jak miłość”.

Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender” oraz dwiema platynowymi płytami za albumy „Party” i „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

asds

Autor:
MK
  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner