Przejdź do treści

BANDONEGRO

W ramach Bielskiego Festiwalu Tanga, w Bielskim Centrum Kultury wystąpi zespół Bandonegro. Muzykom będzie towarzyszyć taneczne show. INFORMUJEMY, ŻE WSZYSTKIE WEJŚCIÓWKI ZOSTAŁY ROZDANE.
Miejsce wydarzenia:
Bielskie Centrum Kultury
Organizator BCK

Data wydarzenia

piątek, 2 sierpnia 2024, godz. 20:00

Bandonegro to światowej klasy polska orkiestra tango, złożona w 2010 roku, należąca do grona najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku. Zespół prezentuje zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Niezwykła pasja, pomysł muzyczny, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że muzycy podbijają serca publiczności na całym świecie i są uznawani za najlepszy zespół tango swojego pokolenia.

Już na początku kariery, w wieku 18 lat, wygrali międzynarodowy konkurs „PIF Castelfidardo” we Włoszech, a zaledwie rok później nagrali swój debiutancki album „Tango Nuevo by Astor Piazzolla”. Od tego momentu rozpoczęli intensywną działalność na rzecz promocji kultury tanga w Polsce, występując z licznymi projektami w prestiżowych salach koncertowych, filharmoniach oraz teatrach muzycznych.

Swoją muzykę prezentowali na festiwalach tangowych i jazzowych w całej Polsce i za granicą m.in w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie (Argentina Tango Salon), Niemczech (Schleswig Holstein Music Festival), Włoszech (Caras de Tango Festival), Francji (Toulouse Tango Festival), Hiszpanii (Benidorm Tango Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival), Szwajcarii (Oster Tango Festival Basel), Finlandii (World of Tango Festival) czy Portugalii (Porto Tango Festival).

Przez ostatnie lata Bandonegro współpracowało z wieloma wspaniałymi tancerzami tanga m.in Clarisa Aragone i Jonathan Saavedra (Mistrzowie Świata Tango Salon), Yanina Muzyka i Emmanuel Casal (Mistrzowie Świata Tango Escenario), Roxana Suarez i Sebastian Achaval (Mistrzowie Świata Tango Salon), Facundo Pinero & Vanesa Villalba, Los Totis, jak i wokalistami oraz muzykami m.in. Nelson Pino, Roberto Siri czy Carlos Roulet.

W 2019 roku muzycy odbyli 5-tygodniowe tournée, w argentyńskim Buenos Aires, występując w prestiżowych klubach m.in. Salon Canning, La Viruta oraz podczas Argentina Tango Salon Festival. Specjalna wersja utworu „Gallo Ciego” w wykonaniu Bandonegro została zaprezentowana podczas finałów Buenos Aires Tango World Cup – największego wydarzenia tango na świecie. Jako jedyni polscy muzycy mieli okazję wystąpić przed José Colángelo – ostatnim pianistą orkiestry Troilo oraz legendarnym skrzypkiem Fernando Suárez Paz, który przez wiele lat koncertował w kwintecie Astora Piazzolli.

W swoim dorobku mają 5 płyt wydanych przez prestiżowe polskie wytwórnie m.in. Dux, RecArt czy SJRecords. „Tanchestron” (2017), „Tangostoria” (2020) i “Color Aires” (2022) utrzymane w nurcie tradycyjnym oraz „Tango Nuevo by Astor Piazzolla” (2011) i autorska „Hola Astor” (2019) prezentująca fuzję tanga z elementami jazzu i rocka, która przez krytyków muzycznych została okrzyknięta rewolucją gatunku.

Zespół Bandonegro jest stypendystą Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także laureatem Medalu Młodej Sztuki – honorującym utalentowanych artystów Wielkopolski. Honorowy Patronat nad działaniami Bandonegro objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

„W ciągu ostatniego roku czterej młodzi polscy dżentelmeni stali się jednym z najpopularniejszych zespołów występujących na najważniejszych milongach i festiwalach w całej Europie”

          Magazyn Tangodanza (Niemcy)

„Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk. Jest ich czterech, a brzmią jak 10 osobowa orkiestra!”

          Nito Garcia (legendarny argentyński tancerz)

„Wasza muzyka porusza serca. Jestem szczęśliwy, że mogłem Was usłyszeć! ”

          Fernando Suarez Paz, legendarny skrzypek Astora Piazzolli

„Nie sądziłem, że Polacy tak świetnie grają TANGO! Wielki Szacunek”

          José Colángelo, ostatni pianista orkiestry Anibala Troilo

„Bandonegro to nie tylko zespół, to zjawisko na polskiej scenie muzycznej”

          Adam Baruch (JazzForum, PolishJazz)

 

Bandoneon/Akordeon – Michał Główka, Skrzypce – Jakub Czechowicz,
Fortepian – Marek Dolecki, Kontrabas – Marcin Antkowiak

 

PARY TANECZNE:

Beata Gellert i Łukasz Wiśniewski - warszawscy tancerze tanga argentyńskiego, nauczyciele, performerzy i przede wszystkim - milongueros. Występowali na licznych festiwalach i koncertach w Polsce, a także w Buenos Aires, Nowym Yorku i Berlinie. Posiadają wieloletnie doświadczenie w uczeniu tanga, prowadzą lekcje i warsztaty dla największych ośrodków tangowych w Polsce.

 

Magdalena Myszka i Ezequiel Mendoza to polsko-argentyńska para współpracująca artystycznie od ponad dwóch lat. Występują na licznych wydarzeniach w Polsce oraz za granicą jako tancerze a także nauczyciele tanga argentyńskiego. Swoje umiejętności prezentowali na deskach najznakomitszych klubòw tangowych w Buenos Aires takich jak Salon Marabu, La Nacional czy El Beso. Regularnie doskonalą swój warsztat taneczny i dydaktyczny pod okiem światowej sławy maestros tanga. W 2023 zostali półfinalistami Mistrzostw Świata w Tangu Argentyńskim w kategorii Tango de Salon. Inspirują się stylem starych mistrzów, którego elementy eksponują w swoim tańcu.

 

Aleksandra Grzegorczyk i Witold Sobczak - Ola jest właścicielką Szkoły Tańca Alldance w Bielsku-Białej. Witold rozwija własną szkołę tanga w Katowicach. Współpracują ze sobą od ponad dwóch lat. Oboje są nauczycielami, ucząc grupy na różnych poziomach zaawansowania. Swoje umiejętności szlifują pod okiem najlepszych nauczycieli w Polsce i z zagranicy. W pokazach czerpią inspirację zarówno z klasycznej odmiany tanga jak i nowoczesnej, co pozwala na różnorodną interpretację utworów oraz pokazania zmiennych emocji i ekspresji ruchowej.

Bilety

Wstęp wolny
Autor:
MK
  Sponsor

Sponsor

Sponsor
 
Partner
 
Partner
 
Partner